Hvis et nuværende regionsrådsmedlem stiller op til Folketinget, er han eller hun både regionsrådsmedlem og kandidat.
Regionsrådsmedlemmer kan med henblik på at varetage deres politiske virke i regionsrådet stille spørgsmål til administrationen og få udleveret faktuelle oplysninger som sædvanligt.
Regionsrådsmedlemmerne kan ligeledes få faktuelle input til oplæg, de skal afholde som led i deres virke som regionsrådsmedlem.
Regionsrådsmedlemmer må ikke særbehandles i valgkampen i forhold til andre kandidater, der ikke er medlem af regionsrådet. Der må derfor ikke udarbejdes materiale til nuværende regionsrådsmedlemmer, der skal anvendes til vælgermøder, indgå i valgmateriale eller på anden måde skal indgå i valgkampen.
I forhold til at imødekomme ønsker om faktuelle oplysninger i forhold til valgkampen, gælder de samme regler som for øvrige kandidater, dvs. at der henvises til hjemmesiden eller udleveres allerede udarbejdet materiale.
I forhold til besøg må der efter en konkret vurdering skelnes mellem, om der er tale om et besøg som en del af medlemmets nuværende politiske virke, eller der er tale om et besøg som kandidat og som led i valgkampen.
Hvis der er tale om et besøg som en del af virket som regionsrådsmedlem, skal medlemmet som vanligt i henhold til lovgivningen henvende sig til regionsrådsformanden.
Er der tale om et besøg som følge af kandidaturet til Folketinget, så gælder de samme retningslinier som for alle andre kandidater.