Regional Udvikling
Skottenborg 26
8800 Viborg

 

Telefon 7841 1101
E-mail regional-udvikling@ru.rm.dk

 

Øvrige postadresser

Miljø i Horsens
Emil Møllersgade 41
8700 Horsens

Miljø i Holstebro
Lægårdvej 10
7500 Holstebro

Hovednummer: +45 7841 1999
E-post: Miljoe@ru.rm.dk

Regional Udvikling

Regional Udvikling sekretariatsbetjener vækstforum, udvalget for regional udvikling, regionsrådet, det midlertidige udvalg for kollektiv trafik og det midlertidige udvalg for bæredygtig vækst.

Regional Udvikling er ansvarlig for udviklingen og driften af regionsrådets opgaver inden for mobilitet, grøn vækst og oplevelser, vækst og uddannelse samt miljø, herunder jordforurening og råstoffer. 

Læs mere på Regional Udviklings hjemmeside samt Vækstforums hjemmeside.

Udviklingsdirektør
Kim Kofod Hansen
E: kim.kofod.hansen@ru.rm.dk
M: 2043 4304


Miljødirektør
Jytte Gad Lauridsen
E: Jytte.Gad.Lauridsen@ru.rm.dk
T: 7841 1900
M: 2171 7707


Sekretariatschef
Pia Fabrin
E: pia.fabrin@ru.rm.dk
M: 2160 1445


Kontorchef, Mobilitet og Økonomi
Henning Salling
E: henning.salling@ru.rm.dk
M: 5155 7257


Kontorchef, Vækst og Uddannelse
Henrik Lodberg
E: Henrik.Lodberg@ru.rm.dk
T: 7841 1500
M: 2325 3813


Kontorchef, Grøn Vækst og Oplevelser
Pia Lange Christensen
E: pia.lange@ru.rm.dk
M: 2910 0309


Kontorchef, Miljø
Morten Bondgaard
E: morten.bondgaard@ru.rm.dk
T: 7841 1916
M: 2933 5564


Kontorchef, Miljø
Rolf Johnsen
E: rolf.johnsen@ru.rm.dk
T: 7841 1944
M: 2962 0830