Du er altid velkommen til at kontakte os og få mere at vide om planlægningen, ansøgning eller tilsyn med råstofgrave på E:raastoffer@ru.rm.dk eller T:7841 1999.

Du kan også kontakte en medarbejder direkte:

Lars Ernst

Billede af Lars ErnstGeolog

E: lars.ernst@ru.rm.dk
T: 7841 1940

Gruppekoordinator for Råstoffer

Arbejdssted: Horsens

Annemarie Dalsgaard Karlsen

Geolog

E: annemarie.karlsen@ru.rm.dk
T: 7841 1925
M: 2928 1241

Sagsbehandler for jordforureningssager i Norddjurs, Randers og Syddjurs Kommuner. Sagsbehandler for råstofsager i Favrskov, Skanderborg, Horsens, Hedensted, Randers og Samsø Kommuner, returjord til råstofgrave i Hedensted Kommune.

Arbejdssted: Horsens

Lars Christensen

Billede af Lars Michael ChristensenGIS koordinator - Miljø

E: larcht@rm.dk
T: 7841 1894
M: 5148 3117

GIS, it, jordforurening, råstoffer

Arbejdssted: Viborg 

Lars Kristiansen

Billede af Lars KristiansenRåstofgeolog

E: lars.kristiansen@ru.rm.dk
T: 7841 1893
M: 2963 0511 

Råstoflov – Jordforureningslov – Lov om VVM
Råstofplanlægning, -kortlægning, returjord til råstofgrave (administration og tilsyn) 

Arbejdssted: Viborg

Leif Pedersen

Billede af Leif PedersenRåstofmedarbejder

E: leif.pedersen@ru.rm.dk
T: 7841 1348

Sagsbehandler for sager om råstofindvinding i Viborg, Favrskov, Norddjurs, Syddjurs, Aarhus, Odder og Silkeborg kommuner.

Arbejdssted: Viborg

Henrik Rud Larsen

Billede af Henrik Rud LarsenMiljømedarbejder

E: henrik.rud@ru.rm.dk
T: 7841 1910
M: 2485 7966

Jord- og grundvands- forurening, Videregående undersøgelser og afværge, Feltarbejde, sagsbehandler for sager om returjord til råstofgrave i Lemvig, Struer, Holstebro, Herning, Ringkøbing-Skjern, Ikast-Brande, Skive og Viborg kommuner

Arbejdssted: Holstebro

Jytte Gert Simonsen

Civilingeniør

E: jytte.gert@ru.rm.dk
T: 7841 1938
M: 2928 0626

Grundvandsundersøgelser, miljøvurdering af råstofområder, jordforureningsundersøgelser, Sagsbehandler for jordforureningssager i Skanderborg , Hedensted og Odder kommuner, Sagsbehandler for ansøgninger om råstofindvinding i Ikast-Brande og Silkeborg kommuner.

Arbejdssted: Horsens

Morten Myrvig

Råstofmedarbejder

E:  Morten.Myrvig@ru.rm.dk
T: 7841 1919
M: 2492 1770

Sagsbehandler for sager om råstofindvinding i Lemvig, Struer, Holstebro, Herning og Ringkøbing-Skjern kommuner.

Arbejdssted: Holstebro

Lotte Banke

Geolog - Miljø

E: Lotte.Banke@ru.rm.dk
T: 7841 1948
M: 2492 1496

Indledende undersøgelser. Videregående undersøgelser og afværge (grundvand). Råstofkortlægning.  

Arbejdssted: Horsens

Morten Steen

Billede af Morten SteenE: morten.steen@ru.rm.dk
T: 7841 1942
M: 2179 2539

Sagsbehandler for jordforureningssager i Norddjurs, Syddjurs og Randers kommuner, Sagsbehandler for sager om returjord til råstofgrave i Randers, Norddjurs, Syddjurs, Favrskov, Aarhus, Samsø, Skanderborg, Silkeborg, Horsens og Odder kommuner, Indledende undersøgelser

Arbejdssted: Horsens

Pernille Poulsen

Billede af Pernille Buus PoulsenMiljømedarbejder

E: Pernille.Poulsen@ru.rm.dk

M: 2478 6506

Sagsbehandler for råstofsager i Skive, Holstebro og Randers kommuner.

Arbejdssted: Viborg