Anne Gammelgaard

Konstitueret kontorchef Anne.Gammelgaard@stab.rm.dk

Mobil 2162 0118

  • National kvalitetsdagsorden
  • Region Midtjyllands målbillede
  • Lærings- og kvalitetsteams
  • Borgernes sundhedsvæsen
  • Patientrapporterede outcome (PRO)
  • Kliniske kvalitetsdatabaser

Bente Lykke Bjerre

AC-fuldmægtig Bente.Bjerre@stab.rm.dk

Mobil 2169 4556

  • Regional risikomanager i patientsikkerhed
  • e-Dok styregruppen (sekretariatsbetjening)
  • e-Dok koordineringsteam
  • Regionale dokumenter - sparring med koordinator
  • Styregruppen for forskning i psykisk sygdom i akutafdelingen (sekretariatsbetjening)

Morten Engsig

Specialkonsulent Morten.Engsig@stab.rm.dk

Mobil 2940 7090

  • Regional kontaktperson vedr. registrering af data i MIDTEPJ, herunder Styregruppen for patientregistrering og den regionale PAS-gruppe.
  • Belægningstal
  • Ad hoc dataudtræk

Jonas Eeg Madsen

AC-fuldmægtig Jonas.Eeg@stab.rm.dk

Mobil 2169 4460

  • Monitorering af pakkeforløb på kræftområdet
  • Dialogmøder med hospitalerne, kvalitetsdelen af dagsorden
  • Løbende afrapporteringer, herunder opfølgning på Region Midtjyllands målbillede
  • Ad hoc dataudtræk og visninger i tableau

Karungyi Ajule Buga

AC-fuldmægtig Karungyi.Buga@stab.rm.dk

Mobil 2162 0103

 

  • På Patientens præmisser
  • Landsdækkende kliniske kvalitetsdatabaser
  • Indikatorer for patientinddragelse
  • Formidling af kvalitet på hjemmesiden
  • Populationstilgang understøttet af Advisory Board
  • Lærings- og kvalitetsteams

Tine Niemann

AC-fuldmægtig Tine.Niemann@stab.rm.dk

  • Regional kontaktperson for de landsdækkende kvalitetsdatabaser
  • Akutområdet, herunder sekretariatsbetjening af Akutfølgegruppen
  • På barsel til november 2017

Tine Nielsen

AC-fuldmægtig / jurist Tine.Nielsen@stab.rm.dk

Mobil 2024 9472

 

  • Regional administrator for Dansk Patientsikkerhedsdatabase (DPSD)
  • Patientsikkerhed
  • Det tværsektorielle netværk for utilsigtede hændelser i sektorovergange (Sekretariatsbetjening)
  • Den Regionale SFI-styregruppe (Sekretariatsbetjening)

Ingvild Olsen

Specialkonsulent ingvild.olsen@rm.dk

Mobil 2465 9926

  • Det nye nationale kvalitetsprogram
  • Kliniske kvalitetsdatabaser
  • Sikkert patientflow
  • Datastrategi på kvalitetsområdet

Maria Bredal Petersen

AC-fuldmægtig MABRPT@rm.dk

Mobil 2381 8532

  • Sekretariatsbetjening af Lederforum for Kvalitet og Kvalitetschefkredsen
  • Patientsikkerhed
  • Regional initialmodtager for Dansk Patientsikkerhedsdatabase (DPSD)

Lica Nyerup Johansen

AC-fuldmægtig licjoh@rm.dk

Mobil 2170 2177

  • Regional koordinator på det infektionshygiejniske område
  • Patientsikkerhed
  • TSN-koordinationsgruppen (sekretariatsbetjener)
  • Sikkert Patientflow (sekretariatsbetjener)

Malene Snebang Olesen

Sekretær malene.olesen@rm.dk

Tlf.: 7841 2318

  • Sekretær for kontorchefen, Strategisk Kvalitet
  • Sekretariatsbetjening af Regionernes Kvalitets Organisation
  • Funktionspostkasse ansvarlig for De Kliniske Kvalitetsdatabaser RKKP
  • Funktionspostkasse ansvarlig for Koncern Kvalitet
  • Superbruger i ESDH for Koncern Kvalitet - deltager i superbrugermøderne
  • Afdelingsøkonomi og bogføring i ØS
  • Redigering af hjemmeside og intranet
  • Indkøb og Logistikmodulet ILM

Louise Nesgaard

Sekretær Louise.Nesgaard@stab.rm.dk

Telefon 7841 2328

  • Koordinator for den regionale dokumentsamling
  • Funktionspostkasse ansvarlig for De Kliniske Kvalitetsdatabaser RKKP