Anne Gammelgaard

Kontorchef Anne.Gammelgaard@stab.rm.dk

Mobil 2162 0118

Bente Lykke Bjerre

AC-fuldmægtig Bente.Bjerre@stab.rm.dk

Mobil 2169 4556

  • Regional risikomanager i patientsikkerhed
  • e-Dok styregruppen (sekretariatsbetjening)
  • e-Dok koordineringsteam
  • Regionale dokumenter - sparring med koordinator
  • Den Regionale Patientsikkerhedsgruppe (sekretariatsbetjening)
  • Det tværsektorielle netværk for utilsigtede hændelser i sektorovergange (medformand)

Morten Engsig

Specialkonsulent Morten.Engsig@stab.rm.dk

Mobil 2940 7090

  • Regional kontaktperson vedr. registrering af data i MIDTEPJ, herunder Styregruppen for patientregistrering og den regionale PAS-gruppe.
  • Belægningstal
  • Ad hoc dataudtræk

Jonas Eeg Madsen

AC-fuldmægtig Jonas.Eeg@stab.rm.dk

Mobil 2169 4460

  • Monitorering af pakkeforløb på kræftområdet
  • Dialogmøder med hospitalerne, kvalitetsdelen af dagsorden
  • Løbende afrapporteringer, herunder opfølgning på Region Midtjyllands målbillede
  • Ad hoc dataudtræk og visninger i tableau

Karungyi Ajule Buga

AC-fuldmægtig Karungyi.Buga@stab.rm.dk

Mobil 2162 0103

 

  • På Patientens præmisser
  • Landsdækkende kliniske kvalitetsdatabaser
  • Indikatorer for patientinddragelse
  • Formidling af kvalitet på hjemmesiden
  • Populationstilgang understøttet af Advisory Board
  • Lærings- og kvalitetsteams
  • Administration af fonde på forskningsområdet

Tine Møller Nielsen

AC-fuldmægtig / jurist Tine.Nielsen@stab.rm.dk

Mobil 2024 9472

 

  • Regional administrator for Dansk Patientsikkerhedsdatabase (DPSD)
  • Patientsikkerhed
  • Den Regionale SFI-styregruppe (Sekretariatsbetjening)

Ingvild Olsen

Specialkonsulent ingvild.olsen@rm.dk

Mobil 2465 9926

  • Det nye nationale kvalitetsprogram
  • Kliniske kvalitetsdatabaser
  • Sikkert patientflow
  • Datastrategi på kvalitetsområdet

Maria Bredal Petersen

AC-fuldmægtig maria.bredal@rm.dk

Mobil 2381 8532

  • Sekretariatsbetjening af Lederforum for Kvalitet 
  • Region Midtjyllands Målbillede
  • Tovholder for arbejdsgruppe vedr. tvangsindlæggelser

Lica Nyerup Hansen

AC-fuldmægtig licjoh@rm.dk

Mobil 2170 2177

  • Regional koordinator på det infektionshygiejniske område
  • Sekretariatsbetjener Kvalitetschefkredsen
  • Tovholder for LKT om rationel brug af antibiotika
  • Sikkert Patientflow (sekretariatsbetjener Rådgivnings- og Udviklingsgruppen)

Katrine Svane Jørgensen

Specialkonsulent Katrine.Joergensen@stab.rm.dk

Mobil 2135 6542

 

  • Region Midtjyllands forskningssamarbejde
  • Styregruppen for Human First (sekretariatsbetjening)
  • Kliniske kvalitetsdatabaser
  • Kobling af kvalitet og økonomi i relation til Region Midtjyllands målbillede for sundhedsområdet

Lone Flarup

Sundhedsfaglig konsulent lone.flarup@stab.rm.dk

Mobil: 2485 4752

  • Patientsikkerhed
  • Tværsektorielt Netværk for patientsikkerhed (TSN) (sekretariatsbetjening)
  • Lærings- og Kvalitetsteams (LKT)
  • Sundhedsfaglige opgaver

Malene Snebang Olesen

Sekretær malene.olesen@rm.dk

Telefon 7841 2318

Mobil 2169 4468

  • Sekretær for kontorchefen, Strategisk Kvalitet
  • Sekretariatsbetjening af Regionernes Kvalitets Organisation
  • SEB brugeradministration
  • Funktionspostkasse ansvarlig for Koncern Kvalitet
  • Superbruger i ESDH for Koncern Kvalitet - deltager i superbrugermøderne
  • Afdelingsøkonomi og bogføring i ØS
  • Redigering af hjemmeside og intranet
  • Indkøb og Logistikmodulet ILM

Louise Nesgaard

Sekretær Louise.Nesgaard@stab.rm.dk

Telefon 7841 2328

  • Koordinator for den regionale dokumentsamling
  • Funktionspostkasse ansvarlig for De Kliniske Kvalitetsdatabaser RKKP