Regionssekretariatet


Regionssekretariatet
Skottenborg 26
8800 Viborg

E-mail Regionssekretariatet@stab.rm.dk

 



Regionssekretariatet er ansvarlig for betjeningen af Regionsrådet og direktionen. Regionssekretariatet er desuden ansvarlig for regionens centrale juridiske funktion, forsikringsområdet og digital forvaltning samt Region Midtjyllands patientkontor.

Regionssekretariatet er desuden ansvarlig for den interne drift af Regionshuset Viborg og de decentrale regionshuse i Holstebro og Aarhus.

Læs mere om Regionssekretariatet her.

 



Vicedirektør
Carsten Lind
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 7841 0100
Mobil 4081 3412
E-mail carsten.lind@stab.rm.dk

Råds- og Direktionssekretariatet
Marianne Bengtson
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2184 8119
E-mail marianne.bengtson@stab.rm.dk

Juridisk kontor
Poul Carstensen
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2162 1528
E-mail poul.carstensen@stab.rm.dk

Tina Leutholtz
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2033 0891
Email tina.leutholtz@stab.rm.dk

Digital Forvaltning 
Rikke Stein
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2135 9030
E-mail rikke.stein@rm.dk 

Patientkontoret
Kitt Pedersen
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 7841 2360
E-mail KITTPD@rm.dk

Marianne Bengtson
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2184 8119
E-mail marianne.bengtson@stab.rm.dk

Intern Service
Ole Echers
Skottenborg 26
8800 Viborg

Telefon 2331 0064
E-mail Ole.Echers@rm.dk