Vicedirektør, Sundhedsplanlægning

Rikke Skou Jensen 

Tlf. 23 60 89 08

 

Chefsekretær

Lone Abildlund Hansen

Tlf. 78 41 20 02

  • Sekretær for vicedirektør Rikke Skou Jensen
  • Sekretær for kontorchef Lone Düring
  • Sekretariatsbistand
  • Økonomi/bogføring/anvisning i ØS
  • Afdelingspostkasse
  • Diverse indkøb
  • Interne møder i afdelingen:
    • LMU – Sundhedsplanlægning
    • Afdelingsmøder
    • Chefmøder
    • KØS-møder

 

1. kontor

 

Kontorchef

Dorthe Klith

Tlf. 20 26 17 99

 

Specialkonsulent

Andreas Götke Christiansen

Tlf. 29 66 93 47

  • Praksisplanudvalg (PPU) + styregruppe for PPU / Praksisplan
  • Implementering af OK18's indsatser for kronikere i almen praksis
  • Rådgivning almen praksis
  • Specialeplanlægning: Øjne
  • Specialeplanlægning: Øre - Næse - Hals

 

Chefkonsulent

Anne Brøcker

Tlf. 22 31 39 62

  • Akutområdet / akutafdelinger
  • Akutstyregruppen
  • Akut fagligt råd
  • Forebyggelse af akutte indlæggelser
  • Akutklinikker
  • Temagruppe for akutområdet i Danske Regioner
  • Arbejdsgruppe om sikkert patientflow
  • Styregruppe i Randers: Integration af psyk. i akutafdelingen
  • Forskning i psyk. i akutafdeling
  • Kardiologi – akutdelen

 

AC-fuldmægtig

Bettina Nørremark 

Tlf. 21 52 65 47

  • Aktivitetsdata (MidtEPJ, DRG, RSI)
  • Ad hoc analyser
  • Benchmark/kapacitetsanalyser 

 

AC-fuldmægtig

Claus Meldgaard Jensen

Tlf. 20 28 77 53

  • Planlægning for praktiserende speciallæger – sagsniveau
  • SU Speciallæger
  • Indgår i planlægning for alle specialer, hvor der er praktiserende speciallæger
  • SU Kiropraktorer

 

Specialkonsulent

Helene Bech Rosenbrandt

Tlf. 21 12 16 21

  • Sundhedsaftalesekretariatet
  • Sundhedsstyregruppen
  • Sundhedskoordinationsudvalget
  • Strategi for Det Nære Sundhedsvæsen
  • Forløbsprogram for hjertesygdom
  • Udgående funktioner og rådgivning

 

Specialkonsulent

Kristine Lindeneg-Drejø

Tlf. 21 35 88 47

  • Aktiv patientstøtte
  • Advisory Board
  • Forebyggende helbredsundersøgelser og samtale

 

Praktikant

Marie Fredslund Jensen

Tlf. 24 22 72 08

 

AC-fuldmægtig 

Mark Brix Christensen

Tlf. 21 68 61 17

  • Sundhedshuse
  • Samsø
  • SU psykologer
  • Praksisplan psykologer
  • Den nære psykiatri

 

AC-fuldmægtig

Mathias Nielsen

Tlf. 24 22 72 24

 

AC-fuldmægtig

Mia Lundquist Jensen 

Tlf. 24 64 40 96

  • Holstebro sundhedshus /Center for sundhed
  • Planlægning: Tand-mund-kæbe kirurgi (+ Holger)
  • Arbejdsmedicinske klinikker
  • Koordinationsudvalget på tandområdet
  • Forebyggelse

 

AC-fuldmægtig

Rikke Halberg Jacobsen

Tlf. 21 52 61 39

  • Aktivitetsdata (MidtEPJ, DRG, RIS)
  • Ad hoc analyser
  • Benchmark/kapacitetsanalyser
  • BI (+ styregruppe)

 

AC-fuldmægtig

Stine Bligaard Madsen

Tlf. 23 62 82 34

  • Telemedicin - (KOL + Stomi)
  • KOL forløbsprogram
  • Virtuelle konsultationer / sygebesøg
  • Samarbejde på it-området (MedCom)
  • SU Fodterapi
  • Diabetes forløbsprogram
  • Lænde-ryg forløbsprogram
  • Personlig medicin (sammen med Henrik BN)
  • Datastøtte centre

 

Chefsekretær

Sussi K. Islin Sørensen

Tlf. 78 41 21 02

  • Sekretær for kontorchef Dorthe Klith
  • Superbruger ESDH
  • Kontorøkonomi
  • Mødehonorering for AP
  • Mødeplanlægning
  • Dagsordenudsendelse for SKU/PPU/SU/SSG/Styregruppe for PPU
  • Regnskab KEU
  • Konferencer
  • Posedialyse – afregning
  • Folkesundhed i Midt - afregning
  • Puljen, Fællesprojekter/aftaler med kommuner - økonomi
  • Pulje til udvikling af Nære Sundhedstilbud - økonomi

 

AC-fuldmægtig

Trine Oksbjerg

Tlf. 21 52 64 96

  • SU Fysioterapeuter
  • Forebyggelse
  • Ulighed i sundhed
  • Sundhedsaftalesekretariatet
  • Lemvig Sundhedshus

 

2. kontor

 

Kontorchef

Lone Düring

Tlf. 20 26 12 47

Sekretær Lone Abildlund Hansen, tlf. 7841 2002

 

AC-fuldmægtig

Anne Knutsson Hansen

Tlf. 29 64 63 85

  • Det præhospitale område
  • Anæstesi
  • Respiratorområdet
  • Klinikforum (sammen med Berit)

 

AC-fuldmægtig

Berit Kamp Kragh

Tlf. 21 52 64 94

  • Demens, nøglepersoner
  • Demensaftale – forløbsprogram for demens
  • Planlægning: neurologi
  • National demensplan
  • Neurorehabilitering
  • Speciallægepraksisplanlægning neurologi
  • Smertebehandling
  • Bristede drømme – nyt håb
  • Klinikforum (sammen med Anne KH)
  • Specialeråd

 

AC-fuldmægtig

Charlotte Jensen

Tlf. 21 35 87 88

  • Hjælpemiddelområdet
  • Hjerneskadesamråd
  • Rehabilitering på specialiseret niveau – ny bekendtgørelse
  • Følgegruppe på genoptræningsområdet
  • Opfølgningsprogram for børn med cerebral parese
  • Kræftrehabilitering
  • Palliativ samarbejdsaftale med kommunerne
  • Genoptræningsplaner til borgere med psykisk sygdom
  • Genoptræning psykiatri – ledsageaftale
  • Ledsageaftalen generelt 

 

AC-fuldmægtig

Gry Brun Jensen - (sygemeldt/deltid)

Tlf. 78 41 20 65 

  • Planlægning: Karkirurgi
  • Planlægning: Plastikkirurgi
  • Planlægning: Psykiatri (sammen med Lene HK)
  • Planlægning: Børn- og ungepsykiatri (minus tvang)
  • Forløbsprogram for depression
  • Børn og unge med psykisk sygdom - netværksmøder og koordinatorfunktion
  • Museum Ovartaci
  • Speciallægepraksisplanlægning psykiatri
  • Samarbejde med kommuner og almen praksis inden for psykiatrien 
  • Specialeplanlægning (sammen med Lene HK)
  • Kardiologi (sammen med Lene HK)

 

Chefkonsulent

Henrik Bech Nielsen

Tlf. 51 52 97 50

  • Transformation af det ambulante område
  • Planlægning: Onkologi (sammen med Sebastian)
  • Planlægning: Hæmatologi (sammen med Sebastian)
  • Stråleplan
  • Patientstøtteværktøjer, kræftområdet
  • Fødeplan
  • Planlægning: Gyn/obs
  • Planlægning: Pædiatri
  • Samarbejdsaftale om familieambulatorier + fælles gravid team
  • Tidlig opsporing af sårbare gravide
  • Patientansvarlig læge
  • Personlig medicin (sammen med Stine)

 

AC-fuldmægtig

Holger Schildt Knudsen

Tlf. 78 41 20 39 

  • Screeningsprogrammer - livmoderhalskræft, mamma, tarmkræft
  • Screeningsstyregruppe
  • Planlægning: Infektionsmedicin
  • Planlægning: Kirurgi
  • Planlægning: Ortopædkirurgi
  • Planlægning: Urologi
  • Speciallægepraksisplanlægning Ortopædkirurgi
  • Speciallægepraksisplanlægning Kirurgi
  • Klinisk Mikrobiologi
  • Klinisk Genetik
  • Klinisk Immunologi
  • Klinisk Fysiologi og nuklearmedicin
  • Patologi
  • Blodbanker
  • Diagnostisk radiologi
  • Organdonation
  • Samarbejdsaftale vedr. infektionshygiejne
  • Hjælpemidler (sammen med Charlotte J)
  • Nationale Kliniske Retningslinjer
  • MTV
  • §79 institutioner 
  • Ilt-patienter i eget hjem

  

AC-fuldmægtig

Lene Houmand Kristensen

Tlf. 21 52 59 97

  • Planlægning: Hjerteområdet (kardiologi og thoraxkirurgi) (sammen med Gry BJ)
  • Specialeplanlægning (sammen med Gry BJ)
  • Psykiatriområdet (sammen med Gry BJ)
  • Tvang (psykiatri)
  • Optageområder
  • Traumatiserede flygtninge
  • Funktionelle Lidelser

 

Specialkonsulent

Mette Byrgiel Bach

Tlf. 21 36 52 13

  • Regional projektleder på den ældre medicinske patient - DÆMP
  • DÆMP-styregruppen - nedsat af Sundhedsstyregruppen
  • Belægning - De medicinske afdelinger
  • Planlægning: Geriatri
  • Planlægning: Reumatologi
  • Planlægning: Dermatologi
  • Planlægning: Lungemedicin
  • Planlægning: Gastroenterologi-Hepatologi
  • Kiropraktorer
  • Diagnostisk Center (multisygdomme)
  • Færdigbehandlede patienter
  • IV

 

AC-fuldmægtig

Sebastian Cristoffanini

Tlf. 29 37 98 45

  • Planlægning: Medicin Endokrinologi (diabetes / knogleskørhed)
  • Diabetes forløbsprogram + SDCA
  • Planlægning: Nefrologi
  • Posedialyse + samarbejde med kommunerne
  • Hospice
  • kræftpakker
  • Maksimale ventetider for kræftpatienter
  • Planlægning: Onkologi (sammen med Henrik BN)
  • Planlægning: Hæmatologi (sammen med Henrik BN)
  • Planlægning: i øvrigt på kræftområdet på tværs af specialer
  • Kræftplaner, herunder Kræft IV
  • Opfølgningsprogrammer på kræftområdet

 

3. kontor

 

Kontorchef

Flemming Bøgh Mikkelsen

Tlf. 20 99 32 76

 

AC-fuldmægtig 

Alexander Sairanen

Tlf. 21 52 64 91

  • Udvidet frit sygehusvalg 
  • Ret til hurtig udredning 
  • Udbudsaftaler
  • Økonomirapportering på forbrug på privathospitaler
  • Fællesvisitation gynækologi og urologi

 

Regional lægemiddelkonsulent

Ann Dalgaard Johnsen

Tlf. 78 41 20 61

  • Den Regionale Lægemiddelkomité
  • Den tværsektorielle FMK-styregruppe
  • Apotekerområdet
  • Administrativ koordinator for analysegruppen
  • Høringer og henvendelser på medicinområdet
  • Planlægning klinisk farmakologi

  

Specialkonsulent

Henrik Rugholm Svejgaard

Tlf. 51 48 41 98

  • Interregionalt samarbejde og aftaler
  • Medicin og nye behandlinger
  • Administrativ koordinator for analysegruppen (medicin)
  • Sekretariat for Direktørforum Nord
  • Monitoreringsrapporter på medicinområdet

 

Chefkonsulent

Jane Vestergaard Brandstrup

Tlf. 51 48 49 61

  • Risikostyring 
  • 3. øje 
  • DNU
  • Koordinering og prioritering af medicoteknisk udstyr
  • Effektiviseringsarbejde 
  • Dansk Center for Partikelterapi, inkl. regionale og nationale gruppe
  • Erfa - hospitalsbyggeri 
  • Eksisterende AUH
  • Kvalitetsfondsprojekter

 

Praktikant

Josephine Søgaard Degenkolv

Tlf. 29 17 96 53

 

AC-fuldmægtig (barsel)

Karoline Steen Jensen

Tlf. 21 52 60 03

  • Udvidet frit sygehusvalg 
  • Udbud og samarbejde med privathospitaler
  • Samarbejdsudvalg privathospitaler
  • Decentralisering af budgetansvar
  • Anvisning privathospitaler
  • Fælles visitation gynækologi, ØNH og ortopædkirurg

 

AC-fuldmægtig 

Kristian Ager Kristensen

Tlf. 29 24 57 85

  • Investeringsplanlægning
  • DNV-Gødstrup
  • Psykiatrien i DNV-Gødstrup
  • Effektiviseringsarbejde
  • 3. øje
  • Risikostyring
  • Flytterelateret udgifter

 

AC-fuldmægtig 

Line Grann Overby

Tlf. 29 63 40 13

  • Udvidet frit sygehusvalg 
  • Ret til hurtig udredning 
  • Fælles visitation demens + ortopædkirurgi
  • Det regionale brevkoncept

 

Sekretær

Lene Sørensen

Tlf. 78 41 20 12

  • Sekretær for kontorchef Flemming Bøgh Mikkelsen

 

Arkitekt 

Louise Mounier

Tlf. 21 52 60 92

  • Vidensdeling og designguides, hospitalsbyggeri
  • Innovation, hospitalsbyggeri
  • Koordinering og planlægning af
  • Netværksdage
  • Tovholder i Way-finding netværk
  • Regionshospitalet Randers
  • Kunst
  • Parkering

 

Specialkonsulent

Mette Brænder Nørgaard

Tlf. 51 14 20 22

  • Udvidet frit sygehusvalg
  • Ret til hurtig udredning
  • Meraktivitetsprojekter
  • Region Midtjyllands målbillede på sundhedsområdet

 

Specialkonsulent 

Niels Hove Pedersen

Tlf. 51 48 44 29

  • Udbud af vaskeriydelser i Region Midtjylland
  • Køkkenområdet/økologi

 

AC-fuldmægtig 

Sara Froulund Ladekarl

Tlf. 29 66 94 35

  • Data og analyser på medicinområdet
  • Rekommandations- og basislisten
  • Arbejdsgruppen på medicindataområdet (sekr.)
  • Monitoreringsrapporter for tilskudsmedicin
  • Arbejdsgruppen om polyfarmaci

 

Projektleder/-koordinator (barsel indtil 8.9.19)

Sidse Gottlieb Jensen

Tlf. 78 41 20 37

  • Projektkoordinator medicindata-området i Region Midtjylland
  • Arbejdsgruppen på medicindataområdet (sekr.)
  • Høringer og henvendelser på medicindataområdet
  • Tableau-medicindatanetværk (i samarbejde med BI-kontoret)

 

Chefkonsulent, arkitekt

Torben Agerkilde

Tlf. 21 52 63 24

  •        Tværgående investeringsplanlægning
  •      Anlægsprojekter i Psykiatrien
  •      Anlægsprojekter i Sundhedshuse
  •      Vidensdeling og designguides, Hospitalsbyggeri 
  •      Intern byggerådgivning